Για ακόμη μία χρονιά τα The Game Awards 2017 θα πραγματοποιηθούν στις 7 Δεκεμβρίου και οι υποψηφιότητες αυτών ανακοινώθηκαν πριν λίγο όμως πρόσφατα μας είχε ενημερώσει και ο Geof Keighley.
Παιχνίδια τα οποία διακρίνονται σε αρκετές κατηγορίες είναι τα Hellblade: Senua’s Sacrifice, The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Wolfenstein II, Horizon Zero Dawn και άλλα.
Παρακάτω ακολουθούν οι υποψηφιότητες, ενώ να πούμε πως πατώντας ΕΔΩ, μπορείτε να ψηφίσετε και εσείς.
Game of The Year
- The Legend of Zelda: Breath of the Wild
- Super Mario Odyssey
- PlayerUnknown’s Battlegrounds
- Persona 5
- Horizon Zero Dawn
Best Game Direction
- Wolfenstein II
- Resident Evil 7: Biohazard
- The Legend of Zelda: Breath of the Wild
- Super Mario Odyssey
- Horizon Zero Dawn
Best Narrative
- What Remains of Edith Finch
- NieR: Automata
- Hellblade: Senua’s Sacrifice
- Wolfenstein II
- Horizon Zero Dawn
Best Art Direction
- Destiny 2
- Cuphead
- The Legend of Zelda: Breath of the Wild
- Persona 5
- Horizon Zero Dawn
Best Score/Music
- Destiny 2
- Cuphead
- NieR: Automata
- The Legend of Zelda: Breath of the Wild
- Super Mario Odyssey
- Persona 5
Best Audio Design
- Destiny 2
- Hellblade: Senua’s Sacrifice
- Resident Evil 7: Biohazard
- The Legend of Zelda: Breath of the Wild
- Super Mario Odyssey
Best Performance
- Melina Juergens, Hellblade as Senua
- Laura Bailey, Uncharted: The Lost Legacy as Nadine Ross
- Claudia Black, Uncharted: The Lost Legacy as Chloe Frazer
- Brian Bloom, Wolfenstein II as BJ Blazkowicz
- Ashly Burch, Horizon: Zero Dawn as Aloy
Games for Impact
- Please Knock on My Door
- Night in the Woods
- Life is Strange: Before the Storm
- Bury Me, My Love
- What Remains of Edith Finch
- Hellblade: Senua’s Sacrifice
Best Ongoing Game
- Warframe
- Rainbow Six: Siege
- Overwatch
- Grand Theft Auto Online
- Destiny 2
- PlayerUnknown’s Battlegrounds
Best Mobile Game
- Super Mario Run
- Old Man’s Journey
- Monument Valley 2
- Hidden Folks
- Fire Emblem Heroes: Shadows of Valentia
Best Handheld Game
- Poochy and Yoshi’s Woolly World
- Monster Hunter Stories
- Metroid: Samus Returns
- Fire Emblem: Echoes
- Ever Oasis
Best VR/AR Game
- Superhot VR
- Star Trek: Bridge Crew
- Lone Echo / Echo Arena
- Farpoint
- Resident Evil 7: Biohazard
Best Action Game
- Prey
- Nioh
- Destiny 2
- Cuphead
- Wolfenstein II
Best Action/Adventure Game
- Uncharted: The Lost Legacy
- Assassin’s Creed: Origins
- The Legend of Zelda: Breath of the Wild
- Super Mario Odyssey
- Horizon Zero Dawn
Best Role Playing Game
- South Park: The Fractured But Whole
- Final Fantasy XV
- Divinity: Original Sin 2
- NieR: Automata
- Persona 5
Best Fighting Game
- Tekken 7
- Nidhogg 2
- Marvel vs. Capcom: Infinite
- Injustice 2
- ARMS
Best Family Game
- Splatoon 2
- Sonic Mania
- Mario + Rabbids Kingdom Battle
- Mario Kart 8 Deluxe
- Super Mario Odyssey
Best Strategy Game
- XCOM 2: War of the Chosen
- Tooth and Tail
- Total War: Warhammer II
- Halo Wars 2
- Mario + Rabbids Kingdom Battle
Best Sports/Racing Game
- Project Cars 2
- Pro Evolution Soccer 2018
- NBA 2K18
- GT Sport
- Forza Motorsport 7
- FIFA 18
Best Multiplayer
- Fortnite
- Call of Duty: World War II
- Splatoon 2
- Mario Kart 8 Deluxe
- Destiny 2
- PlayerUnknown’s Battlegrounds
Most Anticipated Game
- The Last of Us Part II
- Red Dead Redemption II
- Monster Hunter: World
- Marvel’s Spider-Man
- God of War
Best Independent Game
- Pyre
- Night in the Woods
- Cuphead
- What Remains of Edith Finch
- Hellblade: Senua’s Sacrifice
Best Student Game
- Meaning
- Level Squared
- Impulsion
- Falling Sky
- Hollowed
- From Light
Trending Gamer
- Steven Spohn (AbleGamers)
- Mike Grzesiek (Shroud)
- Guy Beahm (Dr. Disrepect)
- Clint Lexa (“Halfcoordinated”)
- Andrea Rene (What’s Good Games)
Best Esports Game
- Rocket League
- League of Legends
- DOTA2
- Counter-Strike: Global Offensive
- Overwatch
Best Esports Player
- Kuro “KuroKy” Salehi Takhasomi (Team Liquid, DOTA 2)
- Je-hong “ryujehong” Ryu (Seoul Dynasty, Overwatch)
- Nikola ‘NiKo’ Kovac (FaZE Clan, Counter-Strike: GO)
- Marcelo ‘coldzera’ David (SK Gaming, Counter-Strike: GO)
- Lee sang-hyeok “Faker” (SK Telecom 1, League of Legends)
Best Esports Team
- Team Liquid
- SK Telecom 1
- Lunatic-Hai
- FaZe Clan
- Cloud 9
Best Debut Indie Game
- Slime Rancher (Monomi Park)
- Shifty (Team Shifty)
- Hollow Knight (Team Cherry)
- Golf Story (Sidebar Games)
- Cuphead (Studio MDHR)
Best Chinese Game
- Monument Valley 2
- jx3 HD
- Gumballs
- ICEY
- King Of Glory